Sukces twoich włosów

Trichotillomania

Jest to zaburzenie kontroli impulsu, polega na pragnieniu wyrywania własnych włosów, jego zaspokojenie przynosi choremu ulgę. Zaburzenie to jest stanem psychologicznym. Obecnie uważa się, że jest ono związane z zaburzeniem chemicznej równowagi mózgu pacjenta.

Może pojawić się już w trakcie pierwszego roku życia, ale najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, częściej u kobiet niż mężczyzn. Objawia się wyrywaniem przez osobę włosów z głowy, brwi, rzęs i miejsc widocznych. Przyjmuje się, że jeżeli wyrywaniu włosów towarzyszy swędzenie skóry, czy inne zmiany, to choroba nie jest diagnozowana. W trakcie jej trwania może ona mieć postać świadomą lub nieuświadomioną. W obu przypadkach dotknięty schorzeniem nie jest w stanie zaprzestać wyrywania włosów z własnej woli.

Niektóre osoby wyrywają włosy raz na jakiś czas, inne po wyrywaniu bawią się nimi, jeszcze inne wkładają je do ust. W tym ostatnim przypadku mówi się o trichofagii. Przy występowaniu objawów trichotillomanii może się pojawić ból głowy, zaburzenia snu i osłabienie uwagi.

Schorzenie leczy się przy zastosowaniu metod psychoterapii i farmakologicznie. Jedną z najskuteczniejszych metod jest terapia behawioralno-poznawczą. W leczeniu schorzenia bardzo ważne jest wsparcie bliskich, osoby chore bardzo często boją się reakcji otoczenia i niezrozumienia, że nie mogą samodzielnie zaprzestać wyrywania włosów. Są to osoby cierpiące często na depresję i posiadające niską samoocenę. Ukrywanie schorzenia dodatkowo utrudnia jego leczenie.