Sukces twoich włosów

Chemioterapia

Chemioterapia i utrata włosów- jakie mogą być skutki leczenia

Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie odgrywają dla Ciebie twoje włosy, dopóki nie zaczniesz ich tracić. Jeśli cierpisz na nowotwór i czeka cię chemioterapia ryzyko utraty włosów jest ogromne. Zarówno mężczyźni jak i kobiety wymieniają wypadanie włosów jako skutek uboczny chemioterapii, który przeraża ich najbardziej.
To, czy stracisz włosy zależy od rodzaju i intensywności terapii. Ale to, czy utrzymasz się w formie zarówno psychicznej jak i fizycznej zależy głównie od twojego nastawienia oraz wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny.

Chemioterapia i utrata włosów: Dlaczego to się dzieje?

Leki używane w chemioterapii to bardzo silne środki, które atakują szybko dzielące się komórki nowotworowe. Niestety atakują one również inne, szybko dzielące się komórki, również te znajdujące się w cebulkach włosa.

Utrata włosów spowodowana chemioterapią nie ogranicza się tylko do skóry głowy.  Można stracić również rzęsy, brwi, włosy pod pachą, owłosienie łonowe. Niektóre cytostatyki (leki używane w chemioterapii) mogą spowodować całkowitą utratę włosów a po niektórych ledwie się one przerzedzą. Spytaj swojego lekarza o leki, które będziesz brać. Powie ci on jakich skutków możesz się spodziewać.

Na szczęście w większości wypadków utrata włosów jest tymczasowa. W przeciągu sześciu do dwunastu miesięcy powinny one w pełni odrosnąć, jednak ich kolor i faktura mogą się różnić od tych poprzednich.
Chemioterapia i utrata włosów: czego się spodziewać?
Włosy zazwyczaj zaczynają wypadać 10 do 14 dni po rozpoczęciu leczenia. Mogą wypaść bardzo szybko, garściami, lub stopniowo. Zauważysz większą ich ilość na poduszce, szczotce, grzebieniu czy odpływie w wannie.

Włosy będą wypadać przez cały czas leczenia i nawet do miesiąca po jego zakończeniu. To, czy utracisz ich część czy wszystkie zależy od rodzaju terapii. Dopiero utrata około 50% włosów staje się zauważalna.
Włosy zaczynają odrastać po około sześciu tygodniach. Każdego miesiąca rosną one o około ćwierć cala (0.6 centymetra)
Kiedy włosy zaczną odrastać, będą się zapewne różnić od tych, które wypadły. Ale różnica jest zazwyczaj tymczasowa. „Nowe” włosy mogą mieć inną teksturę i kolor. Mogą być również bardziej kręcone albo siwe, ponieważ nie zaczęły jeszcze funkcjonować komórki odpowiedzialne za pigment.
Chemioterapia i utrata włosów: czy można tego uniknąć?
Nie ma takiej kuracji cytostatycznej która byłaby wolna od skutków ubocznych. Najlepszą metodą radzenia sobie z utratą włosów jest przewidywanie i planowanie oraz stopniowe oswajanie się ze swoim wizerunkiem przed, w trakcie i po leczeniu.
Próbowano wielu metod zapobiegania utracie włosów, ale żadna z nich nie okazała się stuprocentowo skuteczna. Niektóre z nich to:
Krioterapia – podczas chemioterapii na głowie pacjenta umieszcza się woreczki z lodem, które spowalniają krążenie w rejonie głowy. W ten sposób cytostatyki będą mieć słabszy wpływ na skórę głowy. Badania nad tą metodą dowiodły, że sprawdza się ona u większości osób. Istnieje jednakowoż niewielkie ryzyko, że nowotwór zaatakuje właśnie „zamrażany” rejon głowy, gdyż cytostatyki nie dotrą tam w takim stopniu jak do reszty organizmu. Większość osób która spróbowała tej metody twierdzi, że wiąże się to z dużym dyskomfortem.
Minoksydyl- lek używany w leczeniu łysienia u mężczyzn i kobiet. Stosowania go przed i podczas chemioterapii nie chroni przed utratą włosów, jednak niektóre badania potwierdzają, że przyspiesza on ich ponowny wzrost.
Chemioterapia i utrata włosów: Jak najlepiej na tym wyjść
Nie można zapobiec ani kontrolować utraty włosów. Można jednak dać sobie z tym radę. Podejmij następujące kroki podczas leczenia, żeby zminimalizować stres i poirytowanie towarzyszące utracie włosów:
Przed leczeniem
Dbaj o swoje włosy. Nabierz nawyków dobrych dla nich. Nie rozjaśniaj, nie farbuj ani nie prostuj ich –  to je osłabi. Pozwalaj im swobodnie wysychać, unikając stosowania suszarki, prostownic, wałków. Wzmocni je to i sprawi, że dłużej pozostaną na twojej głowie
Rozważ obcięcie włosów. Krótkie włosy zdają się wyglądać pełniej niż te długie. Tak więc jeśli włosy zaczną wypadać, nie będzie to tak widoczne, jeśli będą krótkie. Krótkie włosy pozwolą ci także lepiej znieść ich ewentualną całkowitą utratę.
Pomyśl o nakryciu głowy. Zastanów się czy będziesz używać peruki, apaszki lub innego nakrycia głowy. Do ciebie należy decyzja, czy będziesz maskować utratę włosów. Łatwiej jednak rozważyć tę decyzję teraz wcześniej. Poproś lekarza o przepisanie ci peruki, której kosz będziesz mógł zapewne pokryć częściowo z ubezpieczenia lub zostanie on zrefundowany.
Podczas leczenia
Dbaj o pozostałe włosy. Nie zmieniaj dotychczasowych nawyków. Spróbuj również używać satynowej poduszki, która nie będzie w takim stopniu zaczepiać o włosy. Używaj delikatnej szczotki do włosów. Myj je tak często, jak trzeba. Rozważ używanie szamponu do włosów delikatnych. Unikaj tych, zawierających silne detergenty oraz składniki mogące je wysuszać, między innymi kwas salicylowy, alkohol lub silne środki zapachowe.
Rozważ ogolenie głowy. Niektórzy twierdzą, że czuli pieczenie i swędzenie skóry głowy podczas chemioterapii. Ogolenie głowy może zmniejszyć podrażnienie oraz oszczędzić nieprzyjemności związanych z wypadaniem włosów. Niektórzy mężczyźni lepiej się czują z ogoloną głową. Łatwiej również wtedy zamocować perukę.
Chroń skórę głowy. Jeśli istnieje ryzyko wystawienia jej na działanie słońca lub wiatru, chroń ją kremem z filtrem lub zwykłą czapką czy apaszką. Skóra głowy może być bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, więc ostre słońce czy mróz może ją jeszcze bardziej podrażnić. Przy braku włosów może również dokuczyć zimno, które będzie jeszcze bardziej odczuwalne.
Po zakończeniu chemioterapii.
Dbaj o włosy. Odrastające włosy będą szczególnie wrażliwe na działanie środków stylizujących oraz wszelkich suszarek i prostownic. Staraj się również nie farbować ich przez co najmniej pół roku. Zabiegi te mogą oprócz uszkadzania nowych włosów podrażnić skórę głowy.
Cierpliwość. Może się zdarzyć, że włosy będą odrastać powoli i wyglądać nieco inaczej niż poprzednio. Ale włosy nie rosną od razu i naprawa szkód wyrządzonych przez chemioterapię może trwać jakiś czas.
Chemioterapia i utrata włosów: Czy zakrywać głowę?
Zakrywanie włosów jest czysto osobistą decyzją. Dla wielu kobiet włosy są symbolem kobiecości i zdrowia, więc decydują się na noszenie peruki. Inne wybierają czapki lub apaszki. Część jednak decyduje się wcale nie zakrywać głowy.
Spytaj lekarza lub pracowników szpitala o źródła pomocy dla osób cierpiących na utratę włosów. Look Good…Feel Better jest darmowym programem który zajmuje się doradzaniem kobietom cierpiącym na nowotwór (w USA). Działa on na terenie całych Stanów Zjednoczonych oraz w kilku innych krajach. Oferują oni również zajęcia dla nastolatków oraz mężczyzn.
Radioterapia również może być przyczyną utraty włosów
Radioterapia również niszczy szybko dzielące się komórki ale w przeciwieństwie do chemioterapii koncentruje się tylko na konkretnym obszarze organizmu. Jeśli więc radioterapia dotyczy głowy – utrata włosów jest wielce prawdopodobna.
Włosy zazwyczaj zaczynają odrastać zaraz po zakończeniu terapii. Ale to, czy powrócą do swojego dawnego stanu zależy od rodzaju leczenia. Różne typy promieniowania i dawki mają inny wpływ na włosy. Duże dawki promieniowania mogą trwale pozbawić Cię włosów. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jaki wpływ na twoje włosy może mieć leczenie.
Radioterapia ma również wpływ na twoją skórę. Może ona spowodować zaczerwienienie skóry, przez co będzie ona wyglądać na mocno opaloną lub nawet poparzoną. Jeśli radioterapia dotyczy bezpośrednio twojej głowy, dobrze będzie ją zakrywać czapką lub apaszką, gdyż będzie wrażliwa na słońce i zimno. Peruki, treski i podobne akcesoria mogą podrażnić skórę twojej głowy.
(źródło: http://health.yahoo.com/other-other/chemotherapy-and-hair-loss-what-to-expect-during-treatment/mayoclinic–A1678D65-8474-4028-85679F53CFE96FD5.html;_ylt=AgvGL588eZ6jbvItCP5qYmFLvs8F_